17 Ekim, Pazar, 2021

Bakan Akar’dan son dakika yeni harekat sinyali! Avrupa’ya Doğu Akdeniz resti

Bakan Akar, yaptığı son dakika açıklamasında “Gereken ne varsa yeri, zamanı gelince Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde yapılacak. Kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye’nin kuzeyinden gerçekleştirilen terör örgütü PKK/YPG saldırılarına ilişkin, “Hak ve menfaatlerimizi gözetmek ve gözlemek için yapılması gereken ne varsa, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bugüne kadar yapıldığı gibi, yeri ve zamanı geldiğinde aynı şekilde yapılacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.” dedi.

Batkan Akar, Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı açılış törenine katıldı, MSÜ’nün idari ve askeri yönetim kadrosuyla askeri ve akademik eğitim ve öğretim faaliyetlerine karşın değerleme toplantısı yaptı.

Toplantılarda konuşan Akar, dünyada ve bölgede savunma ve güvenlik konuları başta edinmek üzere ciddi gelişme ve değişimlerin yaşandığını belirtti. Bunları yakından takip ederek her türlü tedbiri aldıklarını açıklayan Akar, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde milletlerarası ortamda bir özne haline geldiğini belirtti.

Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde, Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta tüm gelişmeleri yakından takip ettiklerini vurgulayan Akar, “Aldığımız raporlarla anlık peşine düşüp takip ediyoruz. Adalet ve menfaatlerimizi gözetmek ve gözlemek için yapılması gereken ne varsa, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bugüne kadar yapıldığı gibi, yeri ve zamanı geldiğinde benzer şekilde yapılacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Herhangi bir şekilde ‘taviz, mücadeleden vazgeçmek’ gibi bir şey asla laf konusu değil. Asil milletimizin hakkını, hukukunun her bir zerresini korumak bizim boynumuzun borcu. Bununla ilgili yapılması gereken ne varsa bugüne dek yaptık, yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

AVRUPA’YA DOĞU AKDENİZ UYARISI

Suriye’nin kuzeyine ilişkin ABD ve Rusya ile yapılan mutabakatları andıran Akar, şunları söyledi:

“Türkiye olarak biz mutabakatlarda üzerimize düşen ne varsa bunları ciddiye alıyor ve özenle uyguluyoruz. Oradaki sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz. Aynı şekilde Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta iyi komşuluk ilişkileri içinde, milletlerarası hukuk çerçevesinde bize düşen ne varsa bunları yapıyoruz. Biz barıştan, diyalogdan, hitabe, görüşmeden yanayız. bir de da hiçbir oldubittiye müsade vermeyeceğimizi söyledik, söylemeye devam ediyoruz. Bu konuda azimliyiz, kararlıyız ve buna da muktediriz.”

Erdoğan'ın operasyon mesajı sonrası çarpıcı açıklama: Türkiye artık caydırılamazErdoğan’ın operasyon mesajı sonrası çarpıcı tanımlama: Türkiye artık caydırılamaz

Doğu Akdeniz’de son dönemdeki gelişmelere de değinen Akar, şu açıklamalarda bulundu:

“Avrupa’daki bir takım ülkeler boyunu ve gücünü aşan bir şekilde Doğu Akdeniz’de rol kapmaya çalışıyor. Bu işler onları aşar. Bunlarla bir yere varılamayacağını bilmeleri gerekli. NATO bir savunma örgütü. Burada müttefikler varken bunun içindekilerin keza ittifaklar yapması hem AB’nin savunma gücünü hem de NATO’yu bölecek. Bunu görüyorlar. Ama bazı ülkeler egolarından veyahut başındakilerin siyasi ihtirasları sebebiyle bunlara uyarı etmiyor ayrıca NATO hem AB’ye zarar veriyor ayrıca de bütün Avrupa’nın güvenliğini tehlikeye atıyorlar.”

“TERÖR KORİDORUNA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Akar, Türkiye’nin bütün komşularının sınırlarına ve egemenlik haklarına saygılı olduğunu belirterek, “üstelik da ülkemizi gözetmek bizim boynumuzun borcu. Orada teröristler varsa eğer siz de onlara herhangi bir operasyon yapamıyorsanız biz yerine getirmek zorundayız. İnşallah 40 yıldan beri devamlı bu terör belasından ülkemizi, milletimizi kurtarmakta kararlıyız. diğer taraftan siz binlerce kilometreden bizim güneyimize gelecek, ‘bir takım eylemlerin güvenliğinizi tehdit ettiğini’ söyleyeceksiniz, biz sınırlarımızın dibindeki oluşumlara bigane kalacağız. Böyle bir şey düşünülemez. Orada herhangi bir şekilde terör koridoru oluşturulmasına izin vermedik, vermeyeceğiz. Onu yapmaya çalışan PKK/YPG’li teröristleri kazdıkları çukurlara gömdük” açıklamalarında bulundu.

“TERÖRİST NEREDEYSE HEDEFİMİZ ORASI”

Terörle mücadelede 24 Temmuz 2015’deri itibaren yeni bir sürecin başlatıldığını, yeni konsept kapsamında teröristlerin kaynağında etkisiz hale getirildiğini dile getiren Akar, “Terörist az kalsin hedefimiz orası” diye konuştu.

“PKK eşittir YPG” ifadesini kullanan, Türk Silahlı Kuvvetlerinin tek hedefinin teröristler olduğunu vurgulayan Bakan Akar, “24 Temmuz 2015’te başlayan terörle yoğun mücadele dahilinde bugüne dek 18 bin 609 terörist etkisiz ülkü getirildi. 1 Ocak’tan itibaren ise etkisiz ayla getirilen terörist sayısı 2 bin 201 oldu” ifadelerini kullandı.

“VATANI VE MİLLETİ İÇİN ÇALIŞAN BİR ORDU”

Türkiye’nin sismik araştırma gemilerinin faaliyetlerine ilişkin ilan ettiği NAVTEX’lere karşın son dönemde yapılan bazı değerlendirmelere değinen Akar, şöyle konuştu:

“Bizim deniz yetki alanlarımızdan, diğer konulardaki adalet, alaka ve menfaatlerimizden taviz vermemiz asla söz konusu yok. Deniz yetki alanımızı gözetmek için Deniz Kuvvetlerimiz aralıksız faaliyette. Bazılarının hayallerinden bile geçmeyecek düzeyde tasarlama ve kullanım var. Hal böyleyken bilgileri görmeden, duymadan, anlamadan, neyin ne olduğunu bilmeden birtakım konuşmalar, değerlendirmeler yapıyorlar. Alandaki personelimizin en fazla morale gereklilik duyduğu dönemde bu ve yarı olaylar onların moral ve motivasyonunu olumsuz etkiliyor. İzan, insaf sahibi insanların bunu düşünmesi, görmesi, bilmesi lüzumlu. Deniz Kuvvetlerimiz 200 bin saat seyir yaptı bir yılda. 182 gün aralıksız denizde kaldı gemimiz. Kara Kuvvetleri personelimiz 4 sene üs bölgesinde kalıyor. Hava Kuvvetlerimiz gece gündüz etkinlik icra ediyor. Böyle bir gayret içinde olan bir ordudan bahsediyoruz. Vatanı, milleti için çalışan bir ordudan bahsediyoruz. Hudutlarımızın, vatandaşlarımızın güvenliğinden bahsediyoruz. Hal böyleyken sapla samanı karıştıranlara natürel oysa teessüf ediyoruz.”

MSÜ’ye öğrenci alımı

Milli Savunma Üniversitesine öğrenci alımına karşın ortaya atılan bazı iddialara ilişkin de açıklamalarda bulunan Akar, “Öğrencilerin alımı, tayinler, terfiler yönetmelik çerçevesinde kılı kırk yararak icra edilen faaliyetler. ‘Tesir edilme’ gibi bir şey laf konusu olamaz. Birtakım bilgileri alıp, onu ona bunu buna katıp ortaya karışık bir şeyler atmak çok yanlış işler. Bakanlığımız bu konuda büyük bir hassasiyetle kendisine bahşedilen görevleri yapma azim ve kararlılığındadır” ifadelerini kullandı.

MSÜ Rektörü Erhan Afyoncu kadar ilk dersin verilmesinin arkasından Bakan Akar ve beraberindeki komutanlar Fazla Uluslu Ortak Harp Merkezi Komutanlığına geçerek bir süre “Avrasya Barışı 2021 Tatbikatı”nı takip etti.  

Related Articles

Feci kaza! Otomobille kamyonet kafa kafaya çarpıştı: 3 ölü

Hicret Nevhide Çöl idaresindeki 03 DH 290 plakalı otomobille Habip Karagöz'ün kullandığı 03 BEYGIR 894 plakalı büyükbaş hayvan içeren kamyonet, Afyonkarahisar-Antalya kara yolu Karadirek...

Otomobiller kafa kafaya çarpıştı: 5 yaralı

Kaza, sabah saatlerinde Akdam-Gökgöz Mahallesi arasındaki Andırap mevkisinde meydana geldi. Akdam'dan Gökgöz'e giden Ali Celal Hatalmış'ın (22) yönetimindeki 01 ADH 314 plakalı araba, karşısında...

Parkta uçan tekmeli yumruklu kavga kameralara yansıdı

Esenyurt’ta bir parkta iki grup aralarında meydana çıkan kavgada tekme ve yumruklar havada uçuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,453BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles

Feci kaza! Otomobille kamyonet kafa kafaya çarpıştı: 3 ölü

Hicret Nevhide Çöl idaresindeki 03 DH 290 plakalı otomobille Habip Karagöz'ün kullandığı 03 BEYGIR 894 plakalı büyükbaş hayvan içeren kamyonet, Afyonkarahisar-Antalya kara yolu Karadirek...

Otomobiller kafa kafaya çarpıştı: 5 yaralı

Kaza, sabah saatlerinde Akdam-Gökgöz Mahallesi arasındaki Andırap mevkisinde meydana geldi. Akdam'dan Gökgöz'e giden Ali Celal Hatalmış'ın (22) yönetimindeki 01 ADH 314 plakalı araba, karşısında...

Parkta uçan tekmeli yumruklu kavga kameralara yansıdı

Esenyurt’ta bir parkta iki grup aralarında meydana çıkan kavgada tekme ve yumruklar havada uçuştu.

Söz atma kavgasında sopalar, kalaslar havada uçuştu! O anlar kamerada

Bir meslek yerinin çıkışında başlayan söz atma tartışması kavgaya dönüştü. İki grubun birbirine sopa ve kalaslarla saldırdığı olayda ortalık savaş alanına döndü. O anlar...

Bursa’da köpeğin motosiklet arkasındaki güvenli olmayan yolculuğu kameraya yansıdı

Bursa'da bir motosikletin ardındaki sahibiyle birlikte yolculuk yapan köpeği görebilen sürücüler şaşırma yaşarken, tehlikeli seyahat kameraya yansıdı.