24 Temmuz, Cumartesi, 2021

Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC’de gençlerle buluştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC’ye karşın devlete ait ziyareti kapsamında Lefkoşa’daki Büyük Han’da gençlerle bir araya geldi.

Konuşmasına gençleri selamlayarak başlayan Erdoğan, “İki bayramı bir arada yaşamak üzere geldiğimiz Kıbrıs’ta, siz gençlerimizle bir arada olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Sizlerin şahsında Türkiye’deki ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki tüm gençlerimizin Kurban Bayramı’nı tebrik ediyorum. Yine sizlerin şahsında bütün gençlerimizin 20 Temmuz Uzlaştırma ve Bağımsızlık Bayramı’nı kutluyorum. Kurban Bayramı inancımızın, imanımızın ve medeniyetimizin, bizi biz yapan değerlerimizin sembolüdür. 20 Temmuz Barıştırma ve Bağımsızlık Bayramı da asırlardır adanın asli sahibi Kıbrıs Türkü’nün, bu toprakların ilanihaye dominant ve eşit sahipleri olduğunun tümce aleme ilanıdır.” ifadelerini kullandı.

Gençlerden bu iki büyük emaneti üslenmeleri için kendilerini yetiştirmelerini, kalplerini ve zihinlerini zenginleştirmelerini isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Akif merhumun dediği gibi ‘İmandır o cevher ancak, ilahi ne büyüktür. İmansız olan paslı yürek, sinede yüktür.’ Sizler imanınızla, birikiminizle, azminizle, enerjinizle, kararlılığınızla Türkiye’yi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni hedeflerine ulaştıracaksınız. Gönül sınırlarımız içindeki Kıbrıs’ta verdiğiniz her mücadelede dün nasıl defalarca yanınızda olduysak, bugün de yarın da yanınızda olacağız. Çünkü bu dava bize Hala Sultan’ın, Lala Mustafa Paşa’nın, Doktor Fazıl Ufak’ün, Rauf Denktaş’ın emanetidir. Türkiye de 20 Temmuz 1974’te işte bu emanete sahip çıkmak için harekete geçti. Bugün de aynı emaneti daha ileriye taşımanın mücadelesini veriyoruz. İnşallah bu mücadele, devraldığımız bu sancak, sizler devraldığınızda tıpatıp büyük ve güçlü Türkiye gibi kuvvetle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin inşasını tamamlayacaksınız.”

“Bu gençliğin önünde durabilecek hiçbir zorlama tanımıyoruz”

Gerçekleştirdikleri buluşmanın doğrusu maziden atiye kurdukları köprünün nasıl güçlü bir şekilde hayat bulduğu gösterdiğini söyleyen Erdoğan, “Açık konuşuyorum, bu gençliğin önünde durabilecek, buradaki azim ve heyecanı engelleyebilecek hiçbir kuvvet tanımıyoruz.” dedi.

Irk olarak yürüttükleri her mücadelede olduğu gibi Kıbrıs’ta da kimsenin hakkında, hukukunda, malında, geleceğinde gözleri olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Biz sadece kendi haklarımızı korumanın, kendi geleceğimizi inşa etmenin peşindeyiz. Sürekli sözünden dönenleri, kesintisiz oyun bozanlık yapanları, aralıksız şımarıklık edenleri koruyup kollayanlar eninde sonunda buradaki erdemli duruşu görecek, kabullenecek, gereğini yerine getirecektir. İşte o güne kadar haklarımızı elde etmek için hep birlikte aralıksız olarak, dinlenmeden çalışacağız, uğraş edeceğiz. Rabb’im yar ve yardımcımız olsun. Bu güzel buluşma vesilesiyle bizlere yüreklerinizi açtığınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sağ olun, var olun, Allah’a emanet olun.”

“Milletimizin verdiği uğraş unutulur gibi değildi”

Soru-cevap kısmında laf alan Girneli peyzaj mimarı ve bisiklet milli takım sporcusu Yağmur Aydındağ, Kıbrıs Türkleri için Erdoğan’ın keza şahsının hem de makamının son derece önemli olduğunu söyledi.

Kıbrıs Türk halkı ve Türkiye halkının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önderliğinde sıkıca bir şekilde kenetlenerek bu yolda yürümeye devam edeceğini belirten Aydındağ, “Ulu Rabb’im ayrıca size keza bize yok 2023’leri, sizlerin liderliğinde 2033’leri görmeyi nasip eylesin.” dedi.

Erdoğan, “Kıbrıs denilince aklınıza birincil ne geliyor? Fetihler mi hellim mi?” diyen soran Aydındağ’a, şu yanıtı verdi:

“Hellim peyniri gelmiyor dersek ayıp olur. şimdi umulan Kıbrıs’ın en kuvvetli kalemlerinden bir tanesine hellim peyniri. Tabii bizim aklımıza 74 geliyor. Çünkü 1974, o mücadele de o savaş da çocukluğumuzun en hareketli çağlarıydı ve buralardaki zafere giden o yolda Doktor Fazıl Minik, Rauf Denktaş, değişik tarafta Başbakan merhum Ecevit, Başbakan Yardımcısı Erbakan ve bunlarla birlikte milletimizin verdiği mücadele unutulur gibi değildi. Bahşedilen bu mücadele neticesinde de hamdolsun, bu zalim diyeceğim bundan böyle, Yunanların elinden kurtarılmış oldu. Bu uğraş ile birlikte hemen hemen dünyada bize karşı Haçlı Seferi zihniyetini her tarafta ortaya koymak isteyenlere Türkler olarak büyük bir ders vermiş olduk. O günden aklımda kalan en kayda değer başlık nedir diye sorarsanız onu da söyleyeyim. Beşparmak Dağları’dır. Şu Anda de inşallah yapacağımız külliyeyi de Beşparmak Dağları’na sırtımızı dayayarak, böyle bir yerde yapmayı planladık Sayın Cumhurbaşkanı ile beraber.”

KKTC ve Türkiye badminton milli sporcusu bir gencin, gelecek ay dünya şampiyonasına katılacağını ve Türkiye’yi temsil edeceğini belirterek, “bu vesileyle benim gibi birçok sporcu var, başka branşlar yapan ve ambargolar yüzünden turnuvalara katılamıyorlar.” ifadeleri üzerine Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na, “Biz bu kardeşlerimizi bizim üzerimizden turnuvalara sokamaz mıyız, badmintonda? Çünkü başarılı neticeleri var.” diye sordu.

Bu konuda bir takım incelemeler yaptıklarını, badmintonda önemli ilerlemeler olduğunu bildiren Kasapoğlu ise “Bahsettiği arkadaşlarla da görüşelim, onlarla ilgili de yapabileceğimiz bir şey olursa…” dedi.

Erdoğan’ın, “Türkiye üzerinden kendimce müsabakalara katılsın. Nasıl olur?” ifadeleri üzerine genç sporcu, “Hoş olur” yanıtını verdi.

“Bu hoş alan, bu güzelim deniz böyle tembel bir vaziyette kalmasın”

KKTC’li bir meslek insanının Kapalı Maraş’ın umut vadeden bir geleceği olduğunu belirtmesi ve buradaki çalışmaların son durumuna ilişkin değerleme yapmasını istemesi üzerine Erdoğan, “Bize asistan olun, kapalı, açık o bölgelerde bize danışmanlık yaparsanız isabetli olur. Çünkü çok şipşak mesafe almamız lüzumlu. Rahatsız olmaya başladılar. Aslında biz onları rahatsız edecek bir şey yapmıyoruz. Biz sadece haklının hakkını kendine verelim diyoruz ama bu güzel alan, bu güzelim deniz böyle tembel bir vaziyette kalmasın.” diye konuştu.

“Buralar Kuzey Kıbrıs’ın az daha hareket alanı haline gelmiş olacak”

Erdoğan, KKTC’de öğrenim gören hukuk fakültesi öğrencisinin, son dönemde Türkiye ile KKTC ilişkilerinin yüksek derecede ivme kazandığını belirterek, bu konuda değerleme yapmasını istemesi üstüne şöyle konuştu:

“Bu konuda şimdi Cumhurbaşkanımız ile aramızda natürel en küçük bir bezginlik söz konusu değil lakin bundan önce ne eyvah ama Cumhurbaşkanının, Türkiye’nin Cumhurbaşkanına olan yaklaşım tarzı veyahut asıl vatan, yavru vatan meselesinde girişim tarzı, sözde burayı böyle elinde, kucağında bulmuş gibi bir havada konuşuyor. Yani burada tüm bu mücadelenin verilmesi sırasında belli başlı vatan burada nasıl kan döktü? Mehmetçik burada ne dek kan döktü? Güya bundan hiç haberi yokmuş gibi, böyle bir teşebbüs içerisindeydi. Bizleri bunlar çok çok üzdü. Fakat Kıbrıs Türkü, seçimlerde vermiş olduğu uğraş ile işi ehline verdi ve işi ehline belirlemek suretiyle de yeni bir süreç başladı. Dolayısıyla artık aramızda bizim yavru vatan, asıl vatan ayrımı değil, tam manasıyla bir bütünleşme söz konusu.”

Erdoğan, açılış törenlerini yaptıkları birçok tesis bulunduğuna dikkat çekici ederek, “Altyapı, üst yapı bütün bunlara yönelik açılışlar var. Bunların hiçbirisi bizi tabii memnun etme etmiyor. Biz yoğun bir şekilde bu altyapılar, üstteki yapı ile ilgili çalışmalarımızı sürdüreceğiz ve Kuzey Kıbrıs’ımızı imrenilir ayla inşallah getireceğiz ve yatırım çeken bir ülke konumuna getireceğiz. Bunun için de natürel burada bizim Kapalı Maraş’a, Açık Maraş’a bütün bunlara ihtiyacımız var. Bunları bütünleştireceğiz ve bir lahza önce buralar Kuzey Kıbrıs’ın adeta hareket alanı haline gelmiş olacak.” diye konuştu.

Erdoğan, kendisine soruyu yönelten hukuk fakültesi öğrencisine, “Fakat sizler de sen şu anda bir hukukçu olarak buranın hukukunu koruyacaksın.” dedi.

Gençler, “Bir gece aniden gelebilirim” adlı şarkıyı Erdoğan’a hediye etti

Programa katılan gençlerden biri, ulusal çaba döneminde Rumların radyolarından Kıbrıs Türk halkının moralini karışıklığa itmek için “Bekledim de gelmedin” şarkısının çalındığını hatırlatarak, “Bizler de kendi radyolarımızdan ‘Bir gece birdenbire gelebilirim’ şarkısını çalarak, Rumlara Türkiye’nin bir gece aniden ensesinde olacağı korkusunu yaşattık. Başlıca vatan Türkiye’ye inancımız tam olmuştur. tekrar tekrar yardımlarınızla yanımızda bulunmuş oldunuz.” dedi.

Programa katılan gençler, “Bir gece birden gelebilirim” adlı şarkıyı Erdoğan’a armağan etti.

Haykırma Su Yiğitler adlı 9 yaşındaki çocuk da annesiyle yazdığı ve Erdoğan’a ithaf edilen, “Biz bugün her yerde doğduk / Dimdik ayaktayız, yoktur yıkılan / Bugün bizim günümüz / Günümüze hoş geldin Recep Tayyip Erdoğan / Bir ölsek, bin diriliriz gördüğünüz gibi / Değişmeyiz kimseye Lefkoşa, Mağusa, Girne, Lefke’yi / Bizim adımız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti / Günümüze hoş geldin Recep Tayyip Erdoğan / Karşılarken özgürlüğü yurdumun evlatları / Parçalayacaktır gökyüzünü Türk yıldızları / Bir değil, bin gece fedadır hepimizin kanı / Günümüze güzel geldin Recep Tayyip Erdoğan / Yeni nesillere anlatmaktır boynumuzun borcu / Bilsinler oysa çiçekli kaldırımlar kanlı yoldu / Unutmadık, unutmayacağız, nasıl kazandık bu güzel yurdu / Günümüze güzel geldin Recep Tayyip Erdoğan.” şiirini okudu.

Programın sonunda gençler, “Bir şarkısın sen” şarkısını söyledi.

Programa, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve eşi Sibel Tatar, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Adaletli Karaismailoğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de katıldı.

Related Articles

Bilinmez 28 ayrı virüs saptandı

Çin'in güneybatısındaki Tibet Özerk Bölgesi'nde bilim adamları tarafından gerçekleştirilen bir buluş, bilim dünyasında dikkatleri üzerine çekti. Tibet Özerk Bölgesi'nde yer alan Tibet Platosu'ndaki Guliya...

Bezos’un şirketi 100 milyon dolarlık bilet sattı

ABD'li e-ticaret devi Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, şirketi Blue Origin'in gelecek uzay uçuşları için şimdiden yaklaşık 100 milyon dolar değer bilet sattığını duyurdu. Bezos,...

Dev batarya kapasiteli Samsung Galaxy M21 2021 Edition tanıtıldı

Samsung’un bütçe dostu yeni modeli Galaxy M21 2021 Editon antre seviyesi için gösterişli özelliklerle piyasaya sürüldü. Geçtiğimiz sene tanıtılan selefiyle benzer özelliklere sahip olan...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,046BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles

Bilinmez 28 ayrı virüs saptandı

Çin'in güneybatısındaki Tibet Özerk Bölgesi'nde bilim adamları tarafından gerçekleştirilen bir buluş, bilim dünyasında dikkatleri üzerine çekti. Tibet Özerk Bölgesi'nde yer alan Tibet Platosu'ndaki Guliya...

Bezos’un şirketi 100 milyon dolarlık bilet sattı

ABD'li e-ticaret devi Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, şirketi Blue Origin'in gelecek uzay uçuşları için şimdiden yaklaşık 100 milyon dolar değer bilet sattığını duyurdu. Bezos,...

Dev batarya kapasiteli Samsung Galaxy M21 2021 Edition tanıtıldı

Samsung’un bütçe dostu yeni modeli Galaxy M21 2021 Editon antre seviyesi için gösterişli özelliklerle piyasaya sürüldü. Geçtiğimiz sene tanıtılan selefiyle benzer özelliklere sahip olan...

Twitter beklenen özelliği test etmeye başladı

Geçtiğimiz günlerde bir takım iOS kullanıcıları, Twitter uygulamasında el çırpmak, açıklama yerine getirmek ve retweet yerine getirmek dıştan yeni bir seçenek gördüklerini belirtti. Yeni...

Cumhurbaşkanlığı Halk Kütüphanesi genç mucitleri bilim ve teknolojiyle buluşturuyor

Kurulumu Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına tabi TÜBİTAK tarafından yapılan, eğitim içerikleri ise alanında bilirkişi akademisyenlerce hazırlanan atölyelerde, robotik kodlama, mobil dilekçe, ahşap tasarımı, geometrik...