21 Haziran, Pazartesi, 2021

Hakkari’deki Cilo Dağları doğa ve fotoğraf tutkunlarının yeni rotası oldu

Terörle etkin mücadele sonucu tesis edilen güven ortamı tamamen bölgede senelerdir gizli kalan güzellikler turizme kazandırılıyor.

Geçen sene “milli park” duyuru edilen Hakkari’deki Cilo Dağları da huzurun baskın kılınmasıyla yurdun dört bir yanından gelen ziyaretçileri ağırlıyor.

Her gün kafileler halinde gelerek Türkiye’nin en yüksek ikinci zirvesi olan 4 bin 135 rakımlı “Uludoruk” ile eteklerindeki buzulları gezen doğaseverler ve resim tutkunları, bölgede kamp kurup fotoğraf çekerek benzersiz manzaranın tadını çıkarıyor.

Zirvelerinde dört mevsim baştan başa erimeyen kar ve buz örtüsü yer alan, vadilerinde rengarenk çiçekler açan bölgenin güzelliklerini keşfetme imkanı bulan ziyaretçiler, çektikleri fotoğrafları ve görüntüleri sosyal medya hesaplarından paylaşarak kentin tanıtımına da katkı sağlıyor.

“BÖLGEMİZ İLGİ GÖRMEYE BAŞLADI”

Hakkari Üniversitesi Öğretim Görevlisi Murat Adıyaman, kentin son zamanlarda doğaseverlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri haline geldiğini söyledi.

Bölgenin turizmle anılmasının sevindirici olduğunu bildiren Adıyaman, şöyle konuştu:

“Valilik ve Hakkari Üniversitesi’nin çalışmalarıyla Cilo Dağları’nın olduğu alan Milli Park ilan edildi ve bilinirliliği arttı. bununla beraber bölgemiz ilgi görmeye başladı. Gerek yurt içinden gerekse yurt dışından birçok doğasever ve fotoğrafçı ilimize gelmeye başladı. Gitgide Artarak daha çok turisti ağırlayacağımıza inanıyorum. Alan halkı da turizmdeki canlılıktan memnun. Misafirler bölgemizin güzelliklerine hayran kalıyor. Daha fazla süre vermek, bir daha gelmek istiyorlar.”

Turizmin canlanmasıyla doğa sporlarının da geliştiğini, doğa kulübü ve dernek sayısının da arttığını aktaran Adıyaman, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecindeki normalleşmeyle turizmde büyük bir sıçrama beklediklerini açıklama etti.

Muğla’nın Fethiye ilçesinden gelen Ahu Akbaş ise bölgeye ikinci kere geldiğini ve her gelişinde ayrı güzellikleri keşfetmenin mutluluğunu yaşadığını aktardı.

Cilo’da bir günde dört mevsimi bir arada yaşama imkanı bulduklarını anlatan Akbaş, “Türkiye’nin en hoş dağlarından birindeyiz. İnanılmaz hoş bir coğrafya. Bunu kelimelerle açıklama yapmak olası değil. Çektiğimiz fotoğraflarla bunu belgelemeye çalıştık. Bir tarafta olağanüstü zirveler, bir tarafta çiçekler ve yemyeşil bitki örtüsü, bir de da buzullar var daha ne olsun. Çoğu fotoğrafçı buraya ulaşmak istiyor.” dedi.

Eşiyle İstanbul’dan gelen Sati Güler de “Bu değin güzelliklerle karşılaşacağımızı bilmiyorduk. Mükemmel bir kültür ve coğrafya. İnsanları fazla misafirperver. Herkesi bölgeye misafir etme ediyoruz. Doğası hiç bozulmamış, insanı fazla etkiliyor. Buraları ne şiirle, ne romanla ne de hikayeyle izah etmek mümkün. Gelip bakmak, yaşamak gerekiyor. Huzurlu ve dar bir etraf var. İyi ama gelmişiz.” ifadelerini kullandı.

“BUZULLARI GÖRMEK İÇİN ALASKA’YA GİTMEYE GEREK YOK”

Adana’dan gelen Selman Vefa Yıldırım, yöre halkının misafirperverliğinden çok etkilendiğini, her yönüyle bölgeye büyük hayranlık duyduğunu vurguladı.

Hakkari’nin saklı kalmış güzelliklerini keşfetmeye geldiklerini belirten Yıldırım, “Bu güzellikleri kelimelerle anlatmak fazla şiddet. Şiir, öykü, roman yazmayı seven, doğaya tutkusu olan, sanata ve sinemaya ilgili olan herkes buraları görmeli. Buzulları görmek için Alaska’ya gitmeye lüzum değil.” şeklinde konuştu.

İzmir’den gelen resim tutkunu Selda Çetin ise “15 gündür bölgeyi geziyorum. Yazı bambaşka, kışı bambaşka muhteşem. Tek başıma gelip rahatça geziyorum. İnsanlar sofrasını bize açıyor. Her yer fazla güvenli. Hiçbir problemle karşılaşmadım. Fiilen adına yakışır bir coğrafya, cennet gibi.” dedi.

Hakkari’ye 45 kilometre mesafede yer alan Cilo Dağlarına özel ve tur operatörlerinin araçlarıyla ulaşım sağlanıyor.

Araçla dağ yolundan bir saat süren yolculuğun ardındaki Cilo Dağlarının eteklerindeki Cennet ve Cehennem Vadisi’ne varan ziyaretçiler, kalan 5 kilometrelik parkuru da rehberler eşliğinde 3 saatte yürüye yürüye buzulların bulunduğu bölgeye ulaşabiliyor.

Yurdun dört bir yanından bölgeye gelen doğa tutkunları, şehir halkı merkezindeki otellerde konaklayabildikleri gibi, Cennet ve Cehennem Vadisi’nin bulunduğu Merga Bütan Yaylası’nda çadırlarını kurarak kamp yapabiliyor.

Related Articles

Guardians of the Galaxy oyun platformlarına geliyor

Oyun, Deus Ex: Human Revolution ve Mankind Divided’ın arkasındaki stüdyo olan Eidos Montreal’de geliştiriliyor ve görünüşe göre tek oyunculu, hikaye...

Hızlı ve coşmuş serisinin ne zaman biteceği sonunda ortaya çıktı

Dünyanın şayet de en fazla izlenen serileri içerisinde yer alan Seri ve coşmuş, toplam 9 film ile izleyicileri selamladı. Bugüne...

Windows 10 ne vakit sonlanacak?

Desteğini sonlandıracağı diğer sürümler olan Windows 10Home Pro ve Eğitim ve İş İstasyonları için sağlanan öteki Pro sürümleri de dahildir....

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,046BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles

Guardians of the Galaxy oyun platformlarına geliyor

Oyun, Deus Ex: Human Revolution ve Mankind Divided’ın arkasındaki stüdyo olan Eidos Montreal’de geliştiriliyor ve görünüşe göre tek oyunculu, hikaye...

Hızlı ve coşmuş serisinin ne zaman biteceği sonunda ortaya çıktı

Dünyanın şayet de en fazla izlenen serileri içerisinde yer alan Seri ve coşmuş, toplam 9 film ile izleyicileri selamladı. Bugüne...

Windows 10 ne vakit sonlanacak?

Desteğini sonlandıracağı diğer sürümler olan Windows 10Home Pro ve Eğitim ve İş İstasyonları için sağlanan öteki Pro sürümleri de dahildir....

Beats Studio Buds detaylandı

Markanın düzenleyeceği lansman öncesinde, yeni kulaklıkların tasarım detayları internet üzerinden paylaşıldı. Resimleri yayan Winfuture doğru lansman öncesinde bazı tasarım detayları...

Facebook dört bir yandan saldırıyor

Sosyal Ağ denildiğinde akla gelen ilk simgelerden birisi de şüphesiz Facebook olacaktır. Facebook kimilerine tarafından bir efsane olsa da bundan...