17 Haziran, Perşembe, 2021

Lekeleri Makyaj İle Kapatma Önerileri

Cildinizdeki lekeleri makyaj hileleriyle kapatabilirsiniz. Kırmızı lekeleri yeşil, sarı lekeleri mor kalemle kapatın. Doğum lekelerine ise beyaz kalem sürün. Muhakkak fondöteninizi kullanmayı unutmayın. Lekeleri makyaj ile kapatma önerilerini Kadinay.Net sizler için araştırdı. Lekeleri Makyaj İle Kapatma Önerileri.. Kadınların güzelliğini gölgeleyen deri lekelerini silmede; dermatoloji doktorunun önerdiği medikal tedavinin yanı sıra makyaj hilelerinden de yararlanabilirsiniz! Yeşil renkte kapatıcı kalemle yüzünüzdeki kızarık bölgeleri, mor kalemle sarı lekeleri, pembe kalemle de doğum lekelerini gizleyebilirsiniz. Natürel fondöteni eklemeyi unutmadan! Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Cildiye Uzmanı Dr. Can Cengiz ; kadınların güzelliğini gölgeleyen cilt lekeleriyle ilgili şu bilgileri verdi: • Dermatoloji bölümüne muayeneye gelen hastaların üçte biri, cildinde hiperpigmentasyon (cildin belirli kısmının diğer bölgeden daha koyu olması) şikayetiyle gelir. Görünüm olarak can sıkıcı ve inatçı nitelikte olan bu lekeler, hastaların hayatını olumsuz etkiler. Fakat derinin biyolojisi ve hiperpigmentasyon nedenleri bilindiğinde hemen hemen herkesi sevindirmek mümkün olmaktadır.
• Kir, cildimize renk kazandıran melanin hücrelerinin artı çalışmasından kaynaklanan bir sorundur. Öncelikle söylenmesi gereken, deriye rengini veren melaninin miktarı, kalitesi ve dağılımıdır. Deriye rengini veren melanin; derinin basal tabakasında bulunan melanosit hücrelerin içinde yer alan melanosomlar (pigment üretici makineler) göre üretilir. Kir İçin Neden Fazla! • Cilt lekelerine niçin olan melanin hücrelerinin pozitif çalışması sorununa çoğu faktör zemin hazırlayabilir. Kullanılan ilaçlar, sistemik hastalıklar, yanlış kozmetikler, kalıtımsal nedenler, yoğun güneşe maruz kalınması, hormonlar, bir takım enfeksiyon hastalıkları ve dermatolojik hastalıklar lekeye neden olabilecek başlıca sebeplerdir.
• Dermatoloğa en sık gelen lekelenmeler şunlardır: 1- Melazma  (hamilelik lekesi), 2-Solar lentigo (güneş lekesi), 3- Postinflamatuar hiperpigmentasyon, 4- Göz altı koyuluk (morluk). Lekeleri Makyajla Kapatma Tüyoları • Cilt lekelerinde; tıbbi tedavilere ve piyasadaki yer alan ürünlere geçmeden önce,  tedavilerden sonuç alınana dek homojen ve pürüzsüz bir deri görünüş isteyenler bir takım makyaj hilelerine başvurabilir! Lekeleri makyajla kapatmak için bir sonraki kozmetik alışverişinizde şu öneriler size yardımsever olabilir:
• Yeşil renkte kapatıcı kalemler: Yüzünüzdeki kızarık bölgeleri daha az belirgin ayla getiren renktir.
• Mor, eflatun (ve tonları ) renkte kapatıcılar: Mor ve tonları, yüzdeki sarı renkte lekelenmeleri kapatır.
• Beyaz, sarı ve tonları ile pembe ve tonları kapatıcılar: Melazma ve kahverengi lekelenmeleri kapatmak için kullanılır.
• İlk önce yukarda belirlenen kapatıcı (concealer) uygulandıktan sonradan, bunun üstüne bayağı renginize uygun kapatıcıyı (fondöten veya pudranız) kullanmalısınız.
• Dermatoloğunuz kadar bahşedilen medikal tedavi, en önemli ve gerekli yöntemlerdir. Fakat bu tedaviyle birlikte cilt bakımınızda kullanacağınız bu alıcı ürünler, özellikle lekeye meyilli ciltler için kurtarıcı olacaktır! Doğum Lekelerine Özel Karışım •  Melazma yani gebelik lekesi; yüz bölgesinde çoğunlukla üst dudak, burun üstü, yanaklar, alında ve daha nadir elde etmek üzere boyunda değişik kahverengi tonlarda lekelenmelerdir. Melazmaya oluşumunda ve de artışında birdenbire fazla sebebin rol oynadığı düşünülmektedir:
• Doğum veya hamilelik lekesi olarak adlandırılan melazma, doğum denetleme ilaçları kullanıldığında da ortaya çıkmakta, bu da bize östrojen ile bağlantısını göstermektedir. Menopoz sonrası renginde hafifleme olabiliyor.
• Güneşin UV ışınları, bu lekenin oluşmasının esas sebebidir ve şiddetlenmesin de tek sebebi UV ışınıdır. Epilepside kullanılan ilaçlar ve hormon salgılanmasına niçin olduğu için stres de var olan melazmayı artırabilir. Wood Işığına Bakın! • Melazma lekesinin derecesi, cildiyeci tarafından yapılan Wood ışığı muayenesinde anlaşılması mümkün ve ne değin açılacağı bu muayenede belirlenir.
• Melazmanın tedavisinde; jurnal bakımın yanı sıra deri hastalıkları uzmanı size özel tıbbi hap ve/ya da  karışım ve durumunuza yan olarak peeling (glycolic,salisilik asit,TCA veya kombine) önerebilir. bununla birlikte eğer uygun görürse lazer de önerebilir. Güneş Lekeleriniz Varsa… • Güneş lekeleri; çoğunlukla 1 cm çapında yuvarlak kahverengi lekeler olarak hem yüzde keza el sırtında görülür. Tek oluşma sebebi güneştir! Genelde 50 yaş ve üzeri beliren bu lekeler; yanlış adıyla bilinen ‘yaşlılık lekeleri’ değildir. Güneşten korunmuş bir ciltte bu lekeler hiçbir yaşta oluşmaz!
• Solar lentigolar daha artı epidermal olduklarından, tedavide mikrodermabrazyon, cryotherapy (dondurma işlemi) ve uygun lazer türü kullanılabilir.
• Solar lentigonun tek sebebi güneş olduğundan, bu nesil lekesi olan bütün hastaların mutlaka ben muayenesi yapılması gerekir. Bu muayene, öteki sadece güneşe tabi deri kanserlerinin erken teşhis ve tedavisi için önemlidir. Cilt Lekelerinizin Nedeni Ağdalar Olabilir • Cilt lekelerinden Postinflamatuar Pigmentasyon (PİH); deride bir haşere ısırığı, bir kesi, egzama, alerji, kıl dönmesi ve ağda sonrası gibi derinin iyileşirken bıraktığı kahverengi leke olarak kalan izdir.
• Burada en manâlı çare; bu cins lekelenmelerin oluşmasını engellemektir. Örneğin; ağda (özellikle sir ağda), uygunsuz deri bakımları, kullanılan yanlış deri ürünleri vs. sizde bu nesil istenmeyen lekeler yapıyorsa, bunları yapmamak en uygun koruyucu önlem olur.
• Tedavide dermatatoloji doktoru hydroquinıne, retinoid,azeleic acid vs. önerebilir. Tüm lekelenmeler için geçerli güneş koruyucularını da hayatınızdan hiç yetkisiz etmemeniz gerekmektedir. Göz Altlarına K Vitaminli Krem • Göz aşağı beliren lekelenmelerin (koyuluk ve morluk) genellikle iki tipi vardır. Birincisi kalıtımsal sayılır ve göz altındaki kan dolaşımın daha yavaş olmasına bağlıdır. Bu genetik aşinalık daha sık Latin Amerikalı ve Akdeniz ülkelerinde bulunur. Yavaş kan dolaşımı, göz derisinin hemosiderin (demir  taşıyan bir pigment) birikimine sebep  olur.
• Öteki bir neden de daha koyu cilt tiplerinin bilhassa göz altlarında daha çok melanin oluşturmalarıdır. Uykusuzluk manâlı bir nedendir; ödem yarattığı ve dolaşımı daha da azalttığı için göz altı lekelerini arttırır. Esmerler Sünger Gibi! • Göz altı lekelerinden korunmada en manâlı silah; güneş koruyuculardır! Yaz ve kış kullanılmalıdır. Göz altı lekeleri, en baskı tedavi olabilecek lekelenmelerdendir. Artmaması için güneş koruyucu ve gözlük en önemli etkendir.
• ‘Koyu tenliyim güneşten korunmama gerek değil’ inanışı büyük bir yanılgıdır! Tam tersine; daha koyu tenliler güneşi sünger gibi çekerek, zaten koyu olan deri bölgelerini koruma nedeniyle daha da koyulaştırır.
• Piyasada mevcut K-vitaminli kremlere dermatoloğunuz uygun görürse retinol eklenebilir. Bu lekelenmelerde, aşırı peeling ve lazer tedavilerinin fazla yeri yoktur.

Related Articles

Guardians of the Galaxy oyun platformlarına geliyor

Oyun, Deus Ex: Human Revolution ve Mankind Divided’ın arkasındaki stüdyo olan Eidos Montreal’de geliştiriliyor ve görünüşe göre tek oyunculu, hikaye...

Hızlı ve coşmuş serisinin ne zaman biteceği sonunda ortaya çıktı

Dünyanın şayet de en fazla izlenen serileri içerisinde yer alan Seri ve coşmuş, toplam 9 film ile izleyicileri selamladı. Bugüne...

Windows 10 ne vakit sonlanacak?

Desteğini sonlandıracağı diğer sürümler olan Windows 10Home Pro ve Eğitim ve İş İstasyonları için sağlanan öteki Pro sürümleri de dahildir....

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,046BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles

Guardians of the Galaxy oyun platformlarına geliyor

Oyun, Deus Ex: Human Revolution ve Mankind Divided’ın arkasındaki stüdyo olan Eidos Montreal’de geliştiriliyor ve görünüşe göre tek oyunculu, hikaye...

Hızlı ve coşmuş serisinin ne zaman biteceği sonunda ortaya çıktı

Dünyanın şayet de en fazla izlenen serileri içerisinde yer alan Seri ve coşmuş, toplam 9 film ile izleyicileri selamladı. Bugüne...

Windows 10 ne vakit sonlanacak?

Desteğini sonlandıracağı diğer sürümler olan Windows 10Home Pro ve Eğitim ve İş İstasyonları için sağlanan öteki Pro sürümleri de dahildir....

Beats Studio Buds detaylandı

Markanın düzenleyeceği lansman öncesinde, yeni kulaklıkların tasarım detayları internet üzerinden paylaşıldı. Resimleri yayan Winfuture doğru lansman öncesinde bazı tasarım detayları...

Facebook dört bir yandan saldırıyor

Sosyal Ağ denildiğinde akla gelen ilk simgelerden birisi de şüphesiz Facebook olacaktır. Facebook kimilerine tarafından bir efsane olsa da bundan...