15 Eylül, Çarşamba, 2021

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’dan Anastasiadis’in yüzüne Cenevre’de tokat gibi yanıt

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, iki devletli çözüm için gittiği Cenevre görüşmelerinde Rum lider Nikos Anastasiadis’e, “Sen ne kadar egemensen, ben de o kadar egemenim. Sen ne kadar devletsen ben de o kadar devletim. Fazla benim arkamda 85 milyon Türkiye var” dediğini açıkladı.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Gençlik Topluluğu kadar düzenlenen “Bugün günlerden Kıbrıs: Etken denklik temelinde iki devletli çözüm vizyonu” konulu çevrimiçi toplantıya konuk oldu.

Gençlik Topluluğu Başkanı Ertan Atasayar’ın moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıda Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı ve OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal da birer selamlama konuşması gerçekleştirdi.

Rektör Ünal, “Kıbrıs’ın öğrenci arkadaşlarımızın zihninde, bilincinde farklı bir pozisyonda, diri bir pozisyonda bulunması anlamında son derece değerli oldu. Biz Kıbrıs’ı kültürümüzde bilincimizde ‘yavru vatan’ olarak algıladık. Onunla büyüdük. O kavramla büyüdük fakat buradaki yavru kelimesi aslında küçüklükle alakalı değildi. Çünkü vatanın küçüğü ve büyüğü olmaz. Bizim kültürümüzdeki karşılığı anneyle yavrusu arasındaki ilişki gibi. Dolayısıyla Kıbrıs’taki her gelişme sizlerin liderliğinde Kıbrıs’taki kardeşlerimizin huzuru, geleceğe güvenle yürümeleri, elde ettikleri kazanımlar, bir annenin çocuğundan duyduğu sevincin ötesinde bizi mutlu etmektedir. Türkiye’yle bir benzeyen güdüm halindeki çalışmanız, bu noktadaki irade ve kararlılığınız, biz Kıbrıs’ta çok öbür sonuçlar doğuracağını, Kıbrıs için tüm insanlık için fazla farklı kazanımlar doğuracağından eminiz. Buna inanıyoruz. OMÜ olarak Kıbrıs’taki kardeş üniversitelerle akademik meslek birliği yapmak bizi son derece mutlu eder. Bu noktada isteki ve arzuluyuz” diye konuştu.

Vali Dağlı, “Sayın Cumhurbaşkanım, Samsun Kıbrıs’la bir takım benzerlikler de aslında ifade ediyor. Biz Samsun’umuza şunu diyoruz: ‘19 mayıs şehri’, ‘İlklerin şehri’, ‘Kurtuluş şehri’. Bu manada güzel bir bağımız da var. Keza ikinci bir bağımız var. İskele şehrimizle Samsun ilimiz kardeş büyük kasaba. Bu da hoş bir tevafuk olmuş. Bu manada inşallah Samsun’la bu gönül köprüsünü çok daha artı bundan sonra artıracağız. Sizleri peşine düşüp takip ediyoruz. Gözlerimiz daima sizde. Daha önce Kıbrıs’ta uluslararası sempozyumlara katılmıştım. Ancak bugün biz sizinle yeni bir pencere açmış olduk bu şekilde. İlk kez tanışmamız bu şekilde oldu. Siz büyük bir teveccüh gösterdiniz. Samsun’a öğrencilerimize karşısında. İnşallah bu gönül bağlarını biraz daha fiili bağlara da döndürmek suretiyle bunu ilerletiriz. Bizim bütün arzumuz çabamız bu yönde olacak. Kıbrıs’ımızla bu gönül köprüsünü daha fiili ortama ve daha adaleli bağlara döndürebilmek namına inşallah bunları da yapacağız” biçiminde konuştu.

“İlk kere bu iki devleti masaya getirmenin gururunu yaşadım”

Cenevre toplantısından bahseden KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Her ne değin gayri devlete ait deseler de orada ciddi anlamda bir görüşme oldu. Ve Kıbrıs tarihinde 3. kez keza Rumlar keza Türkler ayrıca de garantör ülkeler bir araya geldi. Ve ben orada ilk olarak bu iki devleti masaya getirmenin gururunu yaşadım. Çünkü şimdiye değin oraya gidenler defalarca Denktaş Bey zeka federasyon için gittiler. Çünkü o şekildeydi beklenti, o şekildeydi işlem. Bana nasip oldu. Ben oraya tabii ki Türkiye’nin de desteğiyle gidip de dedim fakat, ‘Federasyon defteri kapanmıştır’. Çünkü Annan planında dünyayı kandırdınız” ifadelerini kullandı.

“Artık bir defa daha kandırılmamak lazım”

Federasyon için geçmişte yapılan çabayı ‘kandırmaca’ olarak nitelendiren Ersin Tatar, “Dünyanın her yetkilisi o süre Kıbrıs’a geldi. Sayın Denktaş’a ve Türkiye liderine dediler ama ‘yeter oysa Kıbrıs Türkleri evet desin, Kıbrıs Türklerinin izolasyonları kalkacak, doğrudan doğruya uçuşlar açılacak, şu yasaklama kalkacak’ hep yalan dolan. Bizler ‘evet’ dedik, muhalif ‘hayır’ dedi. Onlar Avrupa Birliği’ne alındı. Bizlere ne ambargo kalktı ne izolasyon kalktı ne de direkt uçuş başladı. Aynı şekilde yaşamaya devam ettik. Dolayısıyla artık bir kere daha kandırılmamak lüzumlu. 2017’de de benzer süreçler yaşandı, yine Rumlarla bir anlaşmaya varılamadı. Dolayısıyla ben zaten bütün tercih propagandamda ‘iki devletli’yi savundum. Ona kadar seçildik. Ondan sonra da tüm dünyaya gelen gidene ben neden iki eşit baskın devlet ısrarında olduğumu söyledim” açıklamasında bulundu.

“Çavuşoğlu yalanlarını yüzlerine söyledi”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Cenevre toplantısındaki çabasını överek, “Dolayısıyla ben oraya gittim. Tüm dünyaya kayda geçirttim. Sayın Çavuşoğlu Dışişleri Bakanımız, orada gerçekten mucizevi bir hitap gücüyle ve konuşmalarıyla bana takviye verdi. 2017’de Anastasiadis’le zaten o kendisi çok tartışmalar içinde olmuştu. Ben orada yoktum. Fakat Sayın Çavuşoğlu 2017 görüşmelerinde oradaydı. Kendisine oradaki 2017 belgeleriyle ‘işte sen şunu dedin’, ‘sen bunu dedin’, dönüşümlü başkanlığı kabul etmediğini yalan söylediğini hepsini yüzüne Sayın Çavuşoğlu söyledi” bilgilerini verdi.

Anastasiadis’in yüzüne tokat gibi yanıt

Cumhurbaşkanı Tatar, Rum lider Nikos Anastasiadis’e Cenevre’de şunları söylediğini açıkladı: “Ve dolayısıyla o tartışma masasında, o tartışmalar içerisinde bana da dağıtılmış tabii ancak hatalı yanlış konuşmaları oldu. Ben de kendisine bütün dünyanın önünde, ‘sen ne kadar egemensen, ben de o kadar egemenim. Sen ne dek devletsen ben de pek devletim. Pozitif benim arkamda 85 milyon Türkiye var. Buradan sadece 40 mil uzaklıkta. Dolayısıyla Türkiye’nin bize olan yakınlığını, bizim bağlarımızı, muhabbetimizi, Türkiye’nin bir garantör ülke, anavatan olmasını hiçbir süre unutmayınız. Çünkü siz Avrupa Birliği’ne girmek suretiyle zaten bizlere en büyük yanlışı yaptınız. Bizim onayımız olmadan, Türkiye Cumhuriyeti’nin onayı olmadan bir defa kılıf uydurarak AB’ye girmeniz dolayısıyla ‘Biz AB’yi arkamıza aldık, AB kanallarına tabisiniz’, o bakımdan ‘Türkiye buradan gidecek, çekilecek, garantörlüğü de son bulacak çünkü garantörlüğünde modası geçti’ gibi laflarla bizi o kadar bir oyuna getiremezsiniz’ dedim”

“Adam diyor Rum Cumhuriyeti’ne yama olalım”

Bir Takım Kıbrıslı Türklerin yanlışlık içinde olduğunu dile getiren Ersin Tatar şöyle devam etti:
“Pazartesi Meclis’e gidip bu söylev yapacağım. Natürel, bin bir laf da duyacağım. Onun içerisindeki bazısı, benden fazla bambaşka düşünüyorlar. İnanamazsınız yani bir Kıbrıslı Türk, buralarda doğup büyüyen, bu mahallelerden; biri benim gibi düşünecek, öbürü diyecek ‘Tatar hatalı yoldadır’, ‘Tatar bizi felakete götürüyor’, ‘Tatar bizi dünyadan kopartıyor’, ‘Biz ne yapıp yapıp bu Rumlarla anlaşmak durumundayız’. Yani adam diyor ki sana, ‘Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne, git ve bu Kıbrıs Cumhuriyeti’nin adını değiştirelim. Ad olarak Kıbrıs Federal Cumhuriyeti. Avrupa Birliği’ne girelim. Ve Avrupa Birliği’nde tabii ancak bey paşa yaşayalım. Buyurun. Adam diyor ‘Rum Cumhuriyeti’ne yama olalım ve en sonunda burası Yunan adası olacak. Burası ENOSIS’cilerin, EOKA’cıların o kahramanların belli başlı yurdudur’ diyor adam. ‘Birer birer Türkiye de buradan gidecek. Türk askeri gidecek’ diyor.”

“Füzeleri dikecekler burada ‘Doğu Akdeniz bizimdir’ diyecekler”

Türkiye’yi Anadolu’ya tutuklamak üzere oynanan oyunu anlatan Tatar şunları söyledi:
“Kimse zannetmesin fakat 1963’deri 74’e değin bizi bunun içerisinde canlı canlı mezara gömerlerken Türkiye seyretti de gelemedi. Johnson mektubu geldi, Amerikan filosu geldi. O geldi bu geldi engellediler ve gelemedi. Seyrettiler bizi burada ve her gün ağladılar. Biz de ağladık, onlar da ağladı. Biz et ve çivi, hepimiz Türk evladıyız netice itibarıyla. Dolayısıyla böyle bir uzlaşma yapılırsa ve Türkiye buradan giderse, Türkiye bir defa daha gelemez. Sizler Türk evlatları olarak, Türk gençleri olarak bunu sizle candan paylaşmak istiyorum. Gelemez. Burası derhal Avrupa Birliği olacak, burada Yunanistan’ı, Rumları, Fransa’sı da burada. Bilmem o da, bu da tümü burada. Türkiye’ye füzeleri dikecekler burada, Türkiye’yi Anadolu’ya hapsettiler, ‘Doğu Akdeniz’de çoğu bizimdir’ diyecekler ve bazı oyunlar ve masallar… Biz de bu oyuna gelmeyeceğiz diyorum. Seçimle geldim, seçimle kaybedersem giderim. Lakin asla bu duruşumdan vazgeçmem. Bu heyecanımdan, bu doğru yoldan vazgeçmem.”
ABD Başkanı Biden’ın sözde ‘soykırım’ tanımlamasına ise, “Şimdi onu orada seçtiler. O seçenlerin içerisinde illaki o gruplardan insanlar var. Onları memnun ediyor. Yani akla yatkın kimse bu kadar büyük bir ülkeye Türkiye Cumhuriyeti öyledir, bu dek hakaret etmez, aklı başında olsa. Trump vaktinde tweet yazar bilmem ne yapardı bilirsiniz” şeklinde konuştu.

Related Articles

Direksiyon başında kalp krizi geçirdi, otomobille kanala uçtu

Kütahya-Tavşanlı yolunun 22'inci kilometresinde, Tavşanlı yönüne giden Harun Aygün yönetimindeki 06 AH 4124 plakalı otomobil, yürek krizi geçirmesiyle kontrolünden çıkıp, yolun sağındaki sulandırma kanalına düştü. Kazayı görenlerin...

Kontrolden çıkan otomobil markete daldı! Korku hatıra kamerada

Gaziantep’te, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu markete dalan araba, manav reyonunda alışveriş yapan müşteriye çarparak durabildi. Kaza, marketin güvenlik kamerasına anbean yansıdı.

İki yaşındaki kızını 5. kattan altında attı! Nefret hatıra kamerada

Afyonkarahisar’da 5 katlı binada meydana çıkan yangında dumanı görüp girdiği şok sonrası kendisini ve 2 yaşındaki çocuğunu 4. kattan aşağıda attı. Nefret Edilen Şey...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,453BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles

Direksiyon başında kalp krizi geçirdi, otomobille kanala uçtu

Kütahya-Tavşanlı yolunun 22'inci kilometresinde, Tavşanlı yönüne giden Harun Aygün yönetimindeki 06 AH 4124 plakalı otomobil, yürek krizi geçirmesiyle kontrolünden çıkıp, yolun sağındaki sulandırma kanalına düştü. Kazayı görenlerin...

Kontrolden çıkan otomobil markete daldı! Korku hatıra kamerada

Gaziantep’te, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu markete dalan araba, manav reyonunda alışveriş yapan müşteriye çarparak durabildi. Kaza, marketin güvenlik kamerasına anbean yansıdı.

İki yaşındaki kızını 5. kattan altında attı! Nefret hatıra kamerada

Afyonkarahisar’da 5 katlı binada meydana çıkan yangında dumanı görüp girdiği şok sonrası kendisini ve 2 yaşındaki çocuğunu 4. kattan aşağıda attı. Nefret Edilen Şey...

Hakkari’de toprağa gömülü 160 kilo ‘eroin’ ele geçirildi

İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Yüksekova merkeze ast Güldalı köyü kırsalında uyuşturucu madde bulunduğu ihbarı aldı. İhbar üstüne jandarma ekipleri bölgeye operasyon düzenledi. Narkotik köpeklerinin de kullanıldığı operasyonda...

Şehit eşi trafik kazasında hayatını kaybetti

Kaza; Polatlı Basri Mahallesi Ayaş yolu üstünde meydana geldi. İddiaya tarafından; şehidin eşi Pınar Uyar'ın kullandığı 06 JOT 66 plakalı otomobil Basri çıkısında direksiyon...